Majstrovstvá Európy Masters

10.09.2017

Tohtoročné majstrovstvá Európy Masters sa konali v juhovýchodnom Švajčiarsku v meste Engadin, obci St. Moritz okres Maloja. Uvedené mesto sa nachádza v nadmorskej výške 1822 m. V okolí sú krásne lyžiarske strediská a asi 350 km zjazdových tratí. 


Tento inline maratón je považovaný je jeden za najkrajších svetových maratónov inline. Štartovalo sa v meste Maloja pokračovalo do St. Moritzu, Pontresiny a cieľom v S-Chanfe. Trať pretekov viedla po kvalitných asfaltových cestách uvedených obcí a miest pod Alpami.

Slovenská výprava dorazila do St. Moritzu sobotu podvečer. Privítalo nás veľmi studené a daždivé počasie. Po ubytovaní v hotely sa celá slovenská výprava presunula do centra, kde sa konal otvárací ceremoniál, ktorého sa zúčastnili účastníci všetkých 20 zúčastnených krajín na EM Masters.

Slovenskú republiku klub RKIC / SC Košice reprezentovali:

Renáta Karabová / U40

Pavol Petro / U50

Igor Špendel / U60

Kamil Makeľ / U60

Alexander Miklossi / U50

Marián Vaško / U40

Gabriela Cifraničová / U50

Mikuláš Varga / U50

Vlajkonosičom Slovenskej výpravy bol jej najstarší účastník Miroslav Vaculčiak z INLINE Borievka Žiar nad Hronom.

V nedeľu ráno, čiže v deň konania maratónu bolo St. Moritzi veľmi nepriaznivé počasie, pretože popri celonočnom daždi, niekedy nad ránom začalo aj husto snežiť. Všetci sme boli nedočkaví a čakali informácie od organizátorov o tom, či sa pretek uskutoční alebo sa posunie čas štartu na neskôr.

V mieste štartu v Maloji bolo tesne pred štartom pretekov husté sneženie spolu s dažďom a teplota okolo nuly. Na trati maratónu boli úseky, kde stála voda na ceste a aj úseky kde bola súvislá snehová pokrývka. Aj napriek nepriaznivým klimatickým podmienkam a extrémnej zime boli preteky v maratóne odštartované presne od 9:00 hod. postupne podľa programu.

Uvedeného maratónu sa zúčastnilo takmer 500 pretekárov z celého sveta. Dokonca aj z Austrálie, Venezuely a iných mimo Európskych krajín. Veľmi veľké množstvo pretekárov po zvážení svojich možností a schopností nenastúpilo na štart a vzdali to bez boja. Niekoľko desiatok ich vzdalo počas pretekov, či už z totálneho vyčerpania, neznesiteľnej zimy, pádu, či iných zdravotných dôvodov.

Všetci Ti, ktorí sa postavili na štart a odštartovali si zaslúžia obrovský obdiv i uznanie. Ani jeden zo slovenských pretekárov, nikdy počas svojej športovej kariéry v takom počasí nepretekali. Bola to naozaj veľká odvaha i statočnosť v takom to extréme. A nakoniec aj obrovský hazard so svojim zdravím. Všetci slovenskí pretekári, ktorí sa postavili na štart prešli aj cieľom maratónu bez vážnejšej kolízie či zranenia. Každý jeden z nich však siahol na dno svojich fyzických i psychických síl. Pretože obliecť si dres so slovenským dvojkrížom, či aj klubový dres na takomto Európskom podujatí považujú za obrovskú poctu i česť a bol to pre nich silný zážitok.

Naše umiestnenia :

3.miesto Renata Karabova (30-39r.)
8.miesto Igor Špendel (50-59r.)
10.miesto Gabriela Cifraničova (40-49r.)
14.miesto Pavol Petro (40-49r.)
16.miesto Marián Vaško (30-39r.)
20.miesto Kamil Makeľ (50-59r.)
25.miesto Alexander Miklossi (40-49r.)

31.miesto Mikuláš Varga (50 -59 r.)     

© 2022 Skating Club Košice ׀ Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!